Este o cursă care ne place mult! La Marghita găsești o cultura a ciclismului de șosesa, bătrânei și copii te încurajează deși blochezi traficul iar organizarea este foarte bună. Deși au luat startul doar 45 de concurenți la toate categoriile, echipele sunt întotdeauna foarte puternice, vin colegi din Ungaria, iar în acest an a participat și Tușnad Cycling Team, singura echipă profesionistă din România, cu 4 sportivi (inclusiv campionul olimpic Eduard Novak).

Marghita44

Tura de Noapte DCK a mers cu un plan simplu: să lucrăm împreună, ca o echipă! La șosea individualitățile nu au șanse de izbândă! Și n-a fost rău, Adina a câștigat categoria feminină +19 ani, Alex a terminat pe locul 8 la 19-29 Masculin iar Rareș și Dan au fost chiar în preajma podiumului la 30-39, pe locurile 4 și 5. Dar satisfacția cea mai mare a fost că am lucrat impecabil timp de 2 ore (am terminat toți în același timp) și fiecare ne-am depășit perfomanțele individuale. Mai avem de lucrat la tehnică și tactică, dar sunt convins că la categoria 50+ vom face treabă grozavă cu toții! Harden the fu2% up! 🙂

Eduard Novak

PS: am impresia că d-lui președinte și campion Novak i-ar fi plăcut să schimbe tricoul cu unul portocaliu cu bufniță…